Îndoielile în VAR-ul Bundesliga, din interior: handbal sau offside?; un minut de tensiune maximă

Meciul jucat între Eintracht Frankfurt și VfL Wolfsburg (2-2) pe 25 februarie a avut o particularitate importantă. Arbitrul meciului, Daniel Schlager, a purtat la piept o cameră care înregistra tot ce s-a întâmplat pe teren și, de asemenea, conversațiile sale cu VAR-ul. Pentru a realiza acest lucru, DFB Schiri GmbH, DFL și cluburile implicate au lucrat împreună cu International Football Association Board (IFAB) și acum putem vedea rezultatele.

Controversa, din interior

Una dintre acțiunile decisive ale jocului a venit devreme, în minutul 2. Maxence Lacroix a finalizat o minge la stâlpul îndepărtat pentru a marca primul gol al jocului pentru Wolfsburg. În direct, nu părea să fie ceva ilegal, dar la revizuire s-a observat că un jucător atinge mingea cu mâna . Întrebarea este cine: apărătorul sau atacatorul? Dacă este fundaș, golul urcă pe tabela de marcaj; Dacă el este atacatorul, nu. Ceea ce face totul dificil este că amândoi poartă o brățară albă care provoacă confuzie pentru arbitri. Videoclipul este magnific și conversația completă a VAR care explică jocul și arbitrului de teren. Până la urmă, golul a fost valabil.

Conversația dintre arbitru și VAR despre controversă.