Fragilul Manchester City a aruncat victoria după o replică târziu la Crystal Palace

Manchester City a aruncat un avantaj de două goluri în ultimul lor meci din Premier League înainte de Cupa Mondială a Cluburilor, în timp ce Michael Olise a lovit la moarte pentru a aduce Crystal Palace o remiza cu 2-2 pe Etihad Stadium sâmbătă.

Oamenii lui Pep Guardiola vor pleca în Arabia Saudită în zilele următoare cu un sentiment de frustrare după ce nu au reușit să vadă ceea ce părea a fi o victorie de rutină împotriva echipei lui Roy Hodgson .

Au fost din nou forțați să se descurce fără talismanul de 15 goluri Erling Haaland , care a ratat victoria cu 3-2 împotriva lui Crvena Zvezda la jumătatea săptămânii din cauza unei accidentări la picior, cu Julian Alvarez în fruntea liniei.

City i-a luat ceva timp să intre în ritmul lor, Alvarez și Ruben Dias ratând ambii reprize de șansă. Dar Jack Grealish a depășit jocul la 24 de minute după ce a fost trimis pe poartă de Phil Foden, extremul de 126 de milioane de dolari făcând nici o greșeală cu finalul.

Rico Lewis de la Manchester City sărbătorește marcarea

Rico Lewis de la Manchester City sărbătorește marcarea lui ADAM VAUGHAN EFE

Golul a fost verificat pentru o perioadă lungă de timp de VAR pentru offside, înainte ca arbitrul să arate spre cercul central. City a putut să răsufle uşurat când Rico Lewis, în vârstă de 18 ani, şi-a dublat avantajul la nouă minute din a doua repriză.

Palatul sparge apărarea fragilă a orașului

La fel ca o casă de sticlă, apărarea orașului părea vulnerabilă când era înconjurată, deoarece Palace a decis să trimită mai multe cadavre înainte. Dean Henderson l-a respins pe Bernardo Silva cu o salvare crucială și aceasta s-ar dovedi a fi esențială, deoarece Jean-Philippe Mateta a readus oaspeții în joc cu primul șut în poartă.

Apoi, în al cincilea minut de oprire, Palace a primit un penalty după ce Foden a fost penalizat de arbitrul Paul Tierney . Michael Olise a urcat în sus, iar tânărul francez părea liniștit de la fața locului, în timp ce l-a învins pe Ederson cu lovitura de la fața locului.

Michael Olise de la Crystal Palace înscrie golul de 2-2

Michael Olise de la Crystal Palace înscrie golul 2-2 ADAM VAUGHAN EFE

Liverpool se îndepărtează în depărtare

Etihad a fost ceva ca o fortăreață nu cu mult timp în urmă, după ce s-a angajat într-o serie de 15 victorii consecutive acasă în Premier League , acum arată un loc primitor pentru echipe pentru a obține un rezultat. De când s-a încheiat runda lor de victorie, câștigătorii triplelor au remizat ultimele trei meciuri în fața propriilor fani – și tocmai au câștigat unul din ultimele șase în toate competițiile.

Duminică, Liverpool va avea o oportunitate de aur de a pune șase puncte între ei și echipa lui Guardiola dacă va învinge Manchester United. Asta ar reprezenta o distanță considerabilă, chiar și în această etapă incipientă a sezonului, deoarece atenția lui Guardiola se îndreaptă acum către următorul meci împotriva lui Urawa Red Diamonds, pe 19 decembrie.