Fluminense de la Marcelo îl așteaptă pe Manchester City de Guardiola în finala Cupei Mondiale a Cluburilor

Fluminense a ieșit învingător în prima semifinală a Cupei Mondiale a Cluburilor din 2023 , deschizând calea pentru urmărirea lui Marcelo pentru cel de-al cincilea titlu de Cupa Mondială a Cluburilor în următoarea confruntare, potențial împotriva Manchester City a lui Pep Guardiola .

Momentul decisiv din semifinală a venit cu un gol de penalty al lui Arias , în urma unei piese strălucitoare a lui Marcelo . În ciuda presării tardive a lui Al-Ahly , eforturile lor au fost întâmpinate cu golul lui Kennedy în minutul 90, pecetând triumful lui Fluminense cu un scor 2-0.

Kim Kardashian dezvăluie singura vedetă de fotbal pe care a făcut-o fan pentru Parker Johnson

Meciul s-a desfășurat într-o manieră neașteptată, deoarece Al-Ahly a dominat inițial posesia mingii, deși fără a o traduce în rezultate tangibile. Dinamica s-a schimbat când Fluminense a preluat controlul, arătându-și priceperea în atac, evidențiată prin lovirea de două ori a lemnului în prima repriză.

Abordarea tactică a lui Diniz , lăsând un singur om pe minge în timpul cornerelor, s-a întors când Al-Ahly a valorificat incapacitatea lor de a-și recăpăta posesia după un corner, lansând mai multe contraatacuri.

Colțul scăzut al lui Ganso a oferit o oportunitate pentru Arias , care a întâlnit din nou lemnul. Fabio, portarul lui Al-Ahly , a dat dovadă de abilități excepționale în a refuza o lovitură de cap a lui Kahraba , asigurându-și ultima șansă semnificativă din prima repriză.

Când își va afla Fluminense adversarii în finală?

În repriza secundă, Fluminense și-a menținut dominația în posesie, în timp ce Al-Ahly a continuat să prezinte amenințări pe contra, Kahraba orchestrându-și atacurile.

Pe măsură ce oboseala s-a instalat, conducerea veteranului a devenit esențială, iar Marcelo , cu cinci titluri în Liga Campionilor și patru Cupe Mondiale pentru Cluburi în numele său, a înclinat balanța extragând un penalty transformat de Arias.

Fluminense a rezistat furtunii în timp ce Al-Ahly a încercat să forțeze prelungiri, dar în cele din urmă nu a reușit. Kennedy, intrând în joc în repriza secundă, și-a asigurat victoria cu un gol decisiv după ce echipa lui Koller nu a reușit să degajeze mingea.

Odată cu acest triumf, echipa lui Diniz avansează în finala Cupei Mondiale a Cluburilor , lăsând să se răspundă la următoarea confruntare împotriva lui Urawa Reds de marți la întrebarea intrigantă a unei potențiale ciocniri cu Manchester City de la Guardiola .