Ederson este plecat timp de patru săptămâni cu o leziune musculară

Ederson Moraes , portarul Manchester City , va fi absent timp de până la patru săptămâni din cauza accidentării musculare pe care a suferit-o în meciul de duminică 1-1 împotriva lui Liverpool .

Portarul brazilian a fost nevoit să plece accidentat la începutul reprizei secunde după ce a comis un penalty pe Darwin Nez . Ederson s-a rănit la piciorul drept și, în ciuda faptului că a încercat să continue, după ce a fost tratat de medicii City, a plecat, înlocuit de Stefan Ortega .

Jucătorul va rata meciul din acest weekend cu Newcastle United din sferturile de finală FA Cup, va rata meciurile Braziliei împotriva Angliei și Braziliei și s-ar putea să nu ajungă la meciurile cu Arsenal și Aston Villa, cele mai dificile care rămân pentru Pep Guardiola . echipa lui în Premier League.

Accidentul lui Ederson este un eșec și pentru Brazilia, care nu va putea conta în lot nici pe Alisson Becker de la Liverpool, care este absent de câteva săptămâni și este așteptat să revină după pauza naționalei.