De Bruyne se întoarce după o accidentare în marea victorie în FA Cup pentru Manchester City

A fost o simplă formalitate pentru Manchester City a lui Pep Guardiola .

Dacă alte echipe din Premier League au avut o perioadă grea în turul al treilea al FA Cup și au trebuit să vină din spate împotriva echipelor din divizia inferioară, City a făcut ca avantajul de acasă să conteze și și-a încheiat confruntarea cu Huddersfield în prima repriză.

La pauză erau deja cu 2-0, iar în repriza secundă au rotunjit victoria pentru a face 5-0… odată cu revenirea lui Kevin De Bruyne cel mai aplaudat moment al serii la Etihad.

Și dincolo de Stefan Ortega, Sergio Gomez și Oscar Bobb , unsprezecele lui City a fost mai mult decât recunoscut. Vestea proastă a fost accidentarea lui Manuel Akanji .

Dar Guardiola a profitat de pauză din Premier League pentru a rămâne cu obișnuiții. Erling Haaland , desigur, era odihnit. De Bruyne și Jeremy Doku s-au întors la echipă accidentați.

Jucătorii de la Manchester City sărbătoresc un gol.

Jucătorii de la Manchester City sărbătoresc un gol. LaPresse.

Julian Alvarez impresionează din nou

Iar protagonistul, ca întotdeauna în ultima vreme, a fost Julian Alvarez . Gol și asistă în prima repriză pentru argentinian.

Dacă a strălucit deja la Cupa Mondială a Cluburilor în urmă cu mai puțin de o lună, fostul jucător de la River continuă să impresioneze și începe 2024 în cel mai bun mod posibil. Nivelul său face ca absența lui Haaland să fie mai ușor de gestionat.

În repriza a doua a continuat drumul lui City în runda a patra. Au fost confirmate mai multe reveniri la fitness, deoarece Doku a primit minute, împreună cu De Bruyne .

Belgianul, care purta banderola, nu mai jucase din prima zi a sezonului Premier League din august. A primit ovație în picioare la întoarcerea pe teren.

Golurile s-au revărsat. Ben Jackson a marcat propriul gol după ce șutul lui Bobb a fost deviat înăuntru, Phil Foden a marcat de două ori, iar Doku a marcat 5-0 pentru a rotunji golul. Echipa lui Pep, campioană în titlu, se află acum în turul al patrulea.