Chelsea evită încă o jenă în timpul opririi… și ajunge în semifinale

Chelsea de la „Poche” nu știe ce este o zi liniștită. Cei de la Londra au trebuit să sufere (mult) acasă împotriva lui Leicester pentru a intra în semifinalele FA Cup. Dar au făcut-o. 4-2 cu ultimele două goluri ale 'albaştrilor'… în timpul opririi. Și totul din mâna, încă o dată, a unui stelar Cole Palmer.

Dacă în urmă cu câteva săptămâni Chelsea a pierdut finala Carabao Cup împotriva lui Liverpool (0-1, în prelungiri), oamenii lui Pochettino se agățau acum de FA Cup ca metodă de a „salva” un alt sezon dificil. În sferturile de finală, ei îl vor găzdui pe liderul campionatului, Leicester, la Bridge. O echipă periculoasă dar care a sosit cu îndoieli și axată pe promovare… mi s-a părut calea ideală. Și totul a devenit însă mai complicat decât se aștepta.

Mai ales după ce Chelsea a intrat la pauză cu scorul 2-0. Marc Cucurella a marcat primul, atacând stâlpul îndepărtat după o joacă grozavă a lui Nico Jackson, apoi Sterling a ratat un penalty și, înainte de pauză, Palmer a făcut 2-0. Părea o plimbare.

Autogol absurd al lui Axel Disasi de la 30 de metri: cea mai proasta pasă către un portar!

Dar Chelsea a făcut un Chelsea și și-a complicat viața. Mai întâi Disasi a marcat singur un gol absolut de neînțeles. O minge lungă către poartă care l-a prins pe Robert Sánchez din poziție și a deschis jocul. La scurt timp, Mavididi a marcat un gol grozav pentru egalitate. Stamford Bridge nu-i venea să creadă. De la 2-0 la 2-2.

Chelsea a avut însă timp să se ridice și să domine din nou după minutele bune ale echipei lui Enzo Maresca. Jackson a venit din nou în ajutor și a provocat un cartonaș roșu direct de la Callum Doyle, care l-a doborât când a stat în fața lui Stolarczyk. Polonezul a fost protagonistul cu o salvare împotriva lui Madueke în ultimele momente; Jackson, care juca foarte bine, a iertat și el.

Dar cele opt minute adăugate i-au oferit lui Chelsea o viață suplimentară. Și Palmer a oferit magia. Englezul, care marcase deja, a lăsat un toc de amintit pe un perete mare cu Chukwuemeka. Gol mare pentru 3-2. Cu Leicester pe deplin angajat, Madueke a declarat și în timpul prelungirii. Fostul jucător al PSV a marcat un gol fantastic pentru a închide egalitatea: „albaștrii” vor fi în semifinalele Cupei FA.