Accidentele nu-i permit lui Asensio să decoleze la Paris

Marco Asensio (Palma de Mallorca, 1-21-1996) a aterizat la Parque de los Prncipes cu scopul de a lăsa în urmă eticheta de „actor în rol secundar” care l-a însoțit pentru o bună parte din cele șapte sezoane la Real Madrid.

Asensio își confirmă plecarea de la Real Madrid

„Puncul” lui extraordinar – a marcat 61 de goluri și a distribuit 32 de pase decisive în 286 de meciuri – l-a determinat să câștige 16 titluri îmbrăcat în alb: trei Ligi, trei Ligi ale Campionilor, o Cupă, două Supercupe Spaniole, trei Supercupe Europene și patru Cluburi. Cupe Mondiale.. Golul său împotriva lui Juventus (1-4) în finala Ligii Campionilor din 2017 a fost, probabil, cel mai iconic moment al său.

Cu toate acestea, internaționalul spaniol nu a fost mulțumit de rolul său de catalizator/jucător numărul 12. „Dragi fani ai Realului Madrid, astăzi mă adresez cu un nod în gât și cu sentimente amestecate. Trebuie să iau o decizie dificilă. Am decis să începe un nou curs. „în căutarea unui nou proiect în care să ne putem atinge noi obiective ”, a spus el când și-a anunțat la revedere.

Am decis să pornesc o nouă direcție în căutarea unui nou proiect în care să îmi pot atinge noi obiective.

Marco Asensio

„Este exact ceea ce aveam nevoie”

La Paris Saint-Germain – Luis Enrique a fost deja de acord în Spania – a sperat să găsească minutele care îi lipseau cu Ancelotti . „Este exact ceea ce aveam nevoie: o schimbare de mediu, dar cu un proiect ambițios”, a declarat el în cadrul unei prezentări .

Asensio, deocamdată, nu a găsit acel protagonism… din cauza rănilor. Lovitura la picior pe care a suferit-o jucând cu Spania împotriva Georgiei (1-7) l-a ținut afară timp de 75 de zile , de la începutul lunii septembrie până la sfârșitul lunii noiembrie. A ratat, în total, 12 meciuri.

Asensio 'clasifică' legendele fotbalului precum Carvajal sau Lampard… și aproape la la până la urmă!

A revenit și vinerea trecută, împotriva lui Mnaco (0-0) , a suferit un nou eșec. Spaniolul s-a retras accidentat în minutul 39 – lăsându-şi locul lui Barcola – şi nu va fi în optimile de finală contra Real Sociedad . „Ușor rănit la bicepsul femural drept , va rămâne în tratament săptămâna aceasta”, se arată în raportul medical al PSG.

La mijloc, Asensio a jucat 19 jocuri, 10 titular. A acumulat, în total, 933 de minute în care și-a „făcut” încă o dată instinctul de marcator: are cinci goluri, patru în Ligă, și patru pase decisive. Cu alte cuvinte: participă la un gol la fiecare 103 minute. Un raport care, printre noii săi coechipieri, este îmbunătățit doar de Kylian Mbapp (69,4).

PSG 2-2 Brest: rezumat și goluri | Liga 1 (J19)

La Paris Saint-Germain, la fel ca la Real Madrid, nu și-a câștigat încă titlul de indiscutabil , dar, aproape de fiecare dată când a fost disponibil, fie titular, fie ca înlocuitor, 'Lucho' a avut încredere în el : a părăsit doar El. a trebuit să joace patru meciuri din cauza unei decizii tehnice și două au fost, imediat după revenirea lui.

Mai mult, Asensio începuse cinci din ultimele șase meciuri ale lui PSG în Ligue 1. De fapt, a marcat împotriva lui Brest (2-2) și a lăsat un gol și un assist în victoria de la Strasbourg (1-2).

Asensio inventează asistentul anului… cu un voleu de pinten!

Luis Enrique l-a folosit în (aproape) totul, jucând pe dinăuntru și pe dinafară: lateral, '9 fals', interior, mijlocaș… „Este un alt profil față de atacatorii pe care îi avem”, a recunoscut antrenorul spaniol.

Asensio are un profil diferit de cel al atacatorilor pe care îi avem

Luis Enrique

Internaționalul spaniol, acum recuperat, părea să se bucure și el de momentul său la Paris. "Nu a fost o recuperare ușoară. A durat câteva luni. A fost un proces nou, oarecum delicat și aveam nevoie de un astfel de joc pentru a acumula minute", a recunoscut fostul jucător de la Real Madrid după ce a marcat un gol și a dat două pase decisive. în joc.Meci de cupă împotriva modestului Revel (0-9), din Divizia a VI-a .

Acum, o nouă accidentare îl încetinește din nou. Cu toate acestea, speră să-și revină în curând pentru a decola definitiv la Paris.