Spatele lui Salah și Liverpool și Arsenal câștigă mare în EPL, în timp ce Man City alunecă

Marile victorii pentru Liverpool și Arsenal s-au simțit și mai mari după ce Manchester City a pierdut teren în cursa pentru titlul Premier League engleză sâmbătă.

Liderul Liverpool a câștigat la Brentford cu 4-1, iar Arsenal l-a învins pe Burnley cu 5-0, înainte ca City să fie ținut de Chelsea cu 1-1.

Mai este foarte mult fotbal de urmat, iar City are un joc în mână, dar o rară derapaj a campionului în curs s-ar putea dovedi a fi un moment cheie în ligă.

A fost nevoie de o lovitură deviată de la Rodri în minutul 83 pentru ca City să salveze egalul, după ce fostul jucător Raheem Sterling ia adus Chelsea în avantaj în prima repriză.

„Avem suficientă experiență pentru a ști că este doar începutul ultimei părți a sezonului”, a spus Rodri. „Vrem să câștigăm, dar trebuie să ne verificăm, iar în prima repriză cu apărarea noastră trebuie să fim mai puternici pentru tot restul sezonului”.

Liverpool și Arsenal au suferit durerea de a merge cap la cap cu City pentru coroanele anterioare ale ligii și știu importanța valorificării oricărui pas greșit.

Liverpool a ratat de două ori titlul în fața lui City cu un singur punct în ultimii ani, în timp ce Arsenal a explodat la sfârșitul sezonului trecut.

În ciuda pierderii de puncte, City și-a extins în continuare runda neînvinsă la 15 jocuri în toate competițiile, câștigând 11 la rând înaintea lui Chelsea.

City era cu patru puncte în spatele lui Liverpool și la două de Arsenal, pe locul doi.

Salah s-a întors

Mohamed Salah a revenit din accidentare și a revenit printre goluri.

În timp ce revenirea atacantului talismanic a fost o veste bună pentru Liverpool, învingerea lui Brentford a avut un preț, pe măsură ce preocupările echipei de accidentare s-au acumulat.

Salah, întors după o lună de pauză, cu o accidentare la coapsă, a marcat al treilea dintre golurile lui Liverpool.

Cu toate acestea, accidentările din prima repriză a lui Curtis Jones și Diogo Jota amenință să lase echipa lui Jurgen Klopp mai întinsă în urmărirea sa în patru trofee.

„Trebuie să vedem cât de mult ne costă – nu știm încă asta”, a spus Klopp. „Curtis nu poate juca, îți spune că trebuie să fie ceva pentru că ar fi jucat cu orice preț.

"Diogo arată probabil cel mai rău. Nu l-am văzut înapoi, dar am auzit că imaginile nu arătau prea bine."

Jota a fost luat de pe teren pe o targă cu o aparentă problemă la genunchi, în timp ce Jones a fost rănit după ce a fost lovit deasupra gleznei.

Darwin Nunez a fost și el scos, dar aceasta părea a fi o măsură de precauție.

Liverpool era deja fără portarul Alisson, care a fost rănit la antrenament vineri, precum și Trent Alexander-Arnold, Thiago Alcantara și Dominik Szoboszlai.

Ei sunt gata să rateze câțiva obișnuiți din finala Cupei Ligii împotriva Chelsea weekendul viitor.

Echipa lui Klopp a făcut o treabă ușoară pe Brentford și a trecut cu 3-0 înainte prin golurile lui Nunez și Alexis Mac Allister și Salah. Ivan Toney a retras unul pentru Brentford, înainte ca înlocuitorul Cody Gakpo să obțină al patrulea lui Liverpool.

Presiunea Arsenalului

După ce a lovit West Ham cu 6-0 săptămâna trecută, Arsenal a produs o altă dezamăgire pe cheltuiala lui Burnley. Bukayo Saka a marcat de două ori la Turf Moor, în timp ce Martin Odegaard, Leandro Trossard și Kai Havertz au fost și ei la poartă în victoria cu 5-0.

A fost a șasea victorie consecutivă pentru Arsenal și a treia oară în acea secvență când a marcat cinci sau mai multe goluri.

Haaland frustrare

Erling Haaland a ratat o lovitură de cap din apropiere pentru a finaliza un meci frustrant împotriva lui Chelsea pentru atacantul norvegian.

În total, a avut nouă lovituri fără să înscrie. Este prima dată când a avut atâtea lovituri fără succes de când s-a alăturat lui City de la Borussia Dortmund în 2022.

Nu că managerul Pep Guardiola părea îngrijorat.

"Am jucat 11 ani și am marcat 11 goluri, așa că nu pot să-i dau prea multe sfaturi lui Erling", a spus Guardiola. „Următorul îl va înscrie”.

Top patru

Cursa pentru primii patru era strânsă.

Deși pare să fie o lovitură de focuri între Liverpool, City și Arsenal pentru titlu, bătălia pentru calificarea în Liga Campionilor ar putea crea și vizionarea tensionată.

Aston Villa a revenit pe locul patru după ce a câștigat la Fulham cu 2-1, iar Tottenham a pierdut acasă cu Wolves cu 2-1.

Doar două puncte îi despart pe Villa și pe Spurs, în timp ce Manchester United și-ar putea crește șansele de a ajunge în top patru învingându-l pe Luton duminică.

Pe locul șase, United și-a câștigat ultimele trei în ligă și ar putea trece la trei puncte de Tottenham cu o victorie pe Kenilworth Road.

Lupta de la Newcastle

Problemele lui Newcastle acasă au continuat când a trebuit să vină de două ori din spate pentru a egala cu Bournemouth 2-2 la St James' Park.

Golul lui Matt Richie în al doilea minut de oprire a câștigat un punct, dar nu a putut încheia o serie de patru meciuri fără victorie acasă, care datează din decembrie.

Pe locul al șaptelea, Newcastle a fost cu un punct în fața lui West Ham, după ce echipa londoneze a suferit o a treia înfrângere consecutivă, 2-0 la Nottingham Forest, care luptă pentru retrogradare.

Unii fani de la West Ham au ridicat pancarte prin care să se ducă managerul David Moyes.