Real Madrid îl denunță pe Martínez Munuera că nu a acceptat insultele împotriva lui Vinicius la Pamplona

Real Madrid a emis o declarație în care dezvăluie plângerea pe care a prezentat-o Comisiei de disciplină a Federației Regale Spaniole de Fotbal împotriva arbitrului Martínez Munuera . Motivul, potrivit clubului alb, este că arbitrul nu a inclus în procesul verbal de arbitru insultele rostite în ultimul meci de ligă din El Sadar împotriva lui Vinicius .

Camerele și microfoanele Movistar LaLiga au surprins momentul în care un sector al suporterilor Osasunei a scandat "Vinicius, murete!" . Înainte de a fi luat un colț, au început acele scandări. Dani Carvajal a făcut gestul către arbitrul de meci, ducându-și degetul la ureche pentru a putea asculta și a lua notă de ceea ce se aude. Cu toate acestea, Martínez Munuera nu a menționat acest eveniment în raportul de arbitraj. În secțiunea corespunzătoare publicului, arbitrul din Valencia a spus: „Normal” . Această circumstanță l-a determinat pe Real Madrid să denunțe arbitrul, așa cum a fost făcut public într-o declarație.

Declarația de la Real Madrid :

După insultele grave rostite, încă o dată, la adresa jucătorului nostru Vinicius Junior, în acest caz în timpul ultimului meci de Liga jucat de echipa noastră la El Sadar, Real Madrid CF ne comunică următoarele:

Reflecția lui Arrasate despre Vinicius: „Se face zgomot pentru că mereu întrebi…”

Clubul nostru a depus o plângere la Comisia de Disciplină a Federației Regale Spaniole de Fotbal împotriva arbitrului de meci Juan Martínez Munuera, ca urmare a întocmirii neglijente a raportului arbitrului. Acest arbitru a omis voluntar și deliberat insultele și strigătele umilitoare îndreptate în mod repetat către jucătorul nostru Vinicius Junior, deși a fost avertizat insistent de jucătorii noștri în același moment în care acestea aveau loc.

În plus, Real Madrid a depus și o plângere la acest organism federativ în legătură cu insultele și strigătele umilitoare menționate anterior și le-a înaintat Comisiei de Stat împotriva Violenței, Rasismului, Xenofobiei și Intoleranței în Sport, pentru ca cei care le-au rostit. sunt identificați și pedepsiți.

Având în vedere aceste evenimente nefericite petrecute la El Sadar, Real Madrid a extins plângerea pe care a depus-o vinerea trecută, 15 martie, la Procuratura Generală a Statului împotriva infracțiunilor de ură și discriminare, pentru insultele rasiste și pline de ură îndreptate la adresa jucătorului nostru Vinicius. Junior în vecinătatea stadionului olimpic din Montjuic și a stadionului Metropolitan din Madrid, solicitând identificarea autorilor acestora.

Real Madrid condamnă încă o dată aceste atacuri violente de rasism, discriminare și ură și cere să fie luate, odată pentru totdeauna, măsurile necesare pentru a eradica violența pe care o suferă jucătorul nostru Vinicius Junior.

Scroll to Top