Paris Saint-Germain a pierdut avantajul de două goluri și a pierdut puncte acasă la Brest

Paris Saint-Germain are un avantaj destul de mare în Ligue 1 , încât rezultatul de duminică probabil că nu le va defini campania. Cu toate acestea, înainte de reluarea Ligii Campionilor, Luis Enrique are de lucru după un egal dezamăgitor 2-2 pe teren propriu cu Brest.

Lucrurile au început atât de bine pentru clubul parizian, luând un avans cu 2-0 în prima repriză, care părea de natură să continue forma puternică recentă a echipei, care i-a văzut urcând în vârful clasamentului francez.

David Beckham se întâlnește cu Kylian Mbappe la antrenamentul PSG: Au discutat despre o mutare la Real Madrid? MC

Cu toate acestea, pierderile defensive și lipsa de concentrare i-au costat scump pe campionii în apără, deoarece aceștia ar continua să-și cedeze avantajul și să părăsească meciul de duminică doar cu un egal 2-2.

PSG a început perfect

Golurile lui Marco Asensio și Randal Kolo-Muani în prima repriză au oferit gazdelor ceea ce părea a fi un avantaj confortabil.

Lovitura lui Asensio a venit în minutul 38 de joc când a plasat un șut perfect în colțul din dreapta jos al fileului, însă mare parte din meritul revine lui Bradley Barcola , care a oferit asistența cu o pasă excelentă.

Kolo-Muani și-a adăugat apoi lovitura câteva momente mai târziu, când atacantul francez a fost cel mai rapid să recupereze și a reușit să înfigă mingea în plasă.

Lucrurile au început să meargă prost pentru PSG după pauză, Brest fiind permis să intre în joc . Mahdi Camara a ridicat mingea în interiorul suprafeței de pedeapsă și a aliniat un șut către poarta lui Gianluigi Donnarumma.

Sutul a deviat de un fundaș și a zburat pe lângă portarul italian, dând oaspeților speranțe reînnoite.

Cu 10 minute de la final în repriza a doua, Brest a egalat. Mathias Pereira Lage a marcat egalarea după ce Martin Satriano a trecut mingea peste suprafața de pedeapsă, creând șansa perfectă pentru coechipierul său.

PSG nu a putut găsi un alt echipament pentru a-și asigura o victorie și și-a găsit sarcina și mai dificilă în timpul prelungirii, când Barcola a fost eliminat după ce i s-a arătat un al doilea cartonaș galben.

În ciuda eșecului de duminică, PSG se află încă în fruntea clasamentului din Ligue 1, cu 44 de puncte din 19 meciuri, la șase față de Nisa, care a învins sâmbătă pe Metz cu 1-0 .