Mbappe pecetluiește victoria lui PSG în fața Lens, extinde avantajul în vârful Ligue 1

Paris Saint-Germain și-a continuat căutarea unui alt titlu în Ligue 1, cu o victorie în deplasare, la Lens , duminică seara.

Cu toate acestea, victoria lor cu 2-0 nu a fost lipsită de pericol, deoarece gazdele au ratat un penalty în șase minute înainte de a fi reduse la 10 jucători, deoarece Jonathan Gradit a fost eliminat cu un fault rău.

David Beckham se întâlnește cu Kylian Mbappe la antrenamentul PSG: Au discutat despre o mutare la Real Madrid? MC

PSG a ajuns în meci într-o formă bogată, continuându-și performanțele bune în perioada de iarnă, care i-au lăsat cu ceva decalaj la vârful clasamentului francez.

În ciuda faptului că au făcut o mare parte din începutul sezonului, Nisa și Monaco au stagnat oarecum, iar acum se află la opt și, respectiv, 10 puncte de echipa pariziană.

Luis Enrique se simte confortabil în poziţia sa, în ciuda unui început lent, iar echipa sa începe să joace genul de fotbal pe care l-a promis la sosire, chiar dacă continuă să existe incertitudine cu privire la viitorul lui Kylian Mbappe.

Mbappe a jucat un rol esențial în victoria asupra lui Lens

Danilo Pereira a fost greșit devreme, deoarece PSG s-a străduit să înceapă meciul într-o manieră pozitivă. Mijlocașul portughez a coborât în careu unul dintre jucătorii lui Lens cu o provocare stângace, iar arbitrul a acordat o lovitură de la fața locului.

Przemyslaw Frankowski sa înălțat pentru a executa lovitura, în speranța de a oferi gazdelor un avantaj mai devreme, dar penalty-ul său a trecut direct la mijlocul porții și Gianluigi Donnarumma a apărat confortabil.

PSG a preluat apoi controlul asupra meciului, dictand posesia, și au fost recompensați la jumătatea de oră când Bradley Barcola , una dintre luminile strălucitoare ale administrației lui Luis Enrique , a deschis scorul.

Barcola și -a făcut o curte în interiorul careului și a curbat un finisaj bun în colțul de jos al fileului.

Averile lui Lens s-au înrăutățit chiar înainte de pauză. Gazdele au fost uluite să-i vadă pe Jonathan Gradit care a primit un cartonaș roșu drept pentru o provocare slabă.

Inițial, oficialul a considerat că merită doar o atenționare, cu toate acestea, după ce a analizat filmările pe VAR, cardul a fost actualizat la roșu.

Mbappé a început cu adevărat să strălucească în repriza secundă și a completat scorul în minutul 89, trăgând un tap-in în spatele fileului după o muncă inteligentă pe flanc a lui Ousmane Dembele, care a susținut un pasaj binevenit cu un tăiere inteligentă.