Mbappe marchează de două ori când PSG trece de Real Sociedad pentru a reveni în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Kylian Mbappe a condus marți Paris Saint-Germain înapoi în sferturile de finală ale Ligii Campionilor , marcând ambele goluri într-o victorie cu 2-1 în fața Real Sociedad , care a menținut vii speranțele clubului francez de a câștiga titlul european în ultimul său sezon cu atacantul Franței.

PSG a avansat cu 4-1 la general, Mbappé marcând și unul dintre golurile în victoria cu 2-0 din prima manșă de la Paris acum trei săptămâni. Mbappé a spus deja lui PSG că nu va rămâne la club după acest sezon.

În ciuda cheltuielilor uriașe pentru a încerca să câștige Liga Campionilor pentru prima dată, PSG fusese eliminat din ultimele 16 de cinci ori în ultimele șapte sezoane, inclusiv ultimele două. A ajuns în semifinale în 2021 și a fost vicecampion în 2020.

Din nou, cel care face diferența

Mbappe a marcat din nou diferența marți, deschizând scorul cu un gol frumos în minutul 15, după câteva mișcări captivante în interiorul suprafeței pentru a reduce din apropierea liniei de margine și a tras un șut ferm cu piciorul drept în colțul îndepărtat. Șutul a spart plasa de la stâlpul îndepărtat, provocând o scurtă oprire a jocului pentru a putea fi remediat.

Al doilea gol al lui Mbappe a venit în 56 cu o cursă care a început de lângă linia de mijloc. S-a îndreptat spre spațiu liber pentru a colecta o pasă lungă a lui Lee Kang-in și a găsit cu calm plasa din interiorul suprafeței.

La 25 de ani și 76 de zile, Mbappe a devenit al doilea cel mai tânăr jucător care a atins 45 de goluri în Liga Campionilor, din faza grupelor până în finală. Lionel Messi a atins acest punct la 24 de ani și 257 de zile. Mbapp are 46 de goluri.

Mbapp nu a marcat în ultimele sale două apariții cu PSG, dar a marcat opt goluri în ultimele opt meciuri cu clubul. A fost înlocuit în ultimele două meciuri, dar a jucat marți până la fluierul final.

PSG a câștigat 10 din ultimele 13 meciuri în toate competițiile, dar venea de la remize consecutive împotriva Rennes și Monaco în liga franceză.

Mikel Merino a marcat singurul gol al Societății în 89-a.

În celălalt meci de miercuri, Bayern Munchen a avansat cu 3-1 la general, după ce a învins-o pe Lazio cu 3-0 acasă.

Sociedad încerca să avanseze pentru prima dată peste optimile de finală ale Ligii Campionilor. Clubul din Țara Bascilor nu mai jucase în turneul de top al cluburilor din Europa din 2013-14. Cea mai bună campanie europeană a fost în 1982-83, când a ajuns în semifinalele Cupei Europei.

Sociedad a început sezonul puternic și a câștigat pentru prima dată grupa Ligii Campionilor, dar a trecut printr-o scădere recentă. A pierdut de șase ori în ultimele șapte meciuri din toate competițiile și are o singură victorie în ultimele nouă meciuri.

Clubul spaniol a devansat PSG în cea mai mare parte a primei manșe, înainte de a încasa de două ori în repriza secundă. Sociedad a avut un gol al lui Ander Barrenetxea anulat pentru ofsaid în 63-a.