Mbappé este înlocuitor și dezbaterea este încă vie la PSG: „Îi doresc tot binele pentru prezent și viitor”

De când Kylian Mbapp i-a anunțat lui Al-Khelaifi că va părăsi Paris Saint-Germain la sfârșitul acestui sezon, atacantul francez nu a încheiat cele 90 de minute ale niciunui meci din Ligue 1. Împotriva lui Reims, „7” a fost înlocuitor care a alimentat dezbate.

"Pe bancă? O să vedem, depinde cum răsare soarele…", a mărturisit Luis Enrique în avanpremieră. Și într-un Parque de los Prncipes înnorat, Mbapp a fost un înlocuitor. A fost în afara jocului până în minutul 73 și când a intrat nu a putut schimba egalitatea (2-2) pentru un PSG care a avut trei egaluri la rând, deși conducerea sa nu este în pericol în Ligue 1.

Nu pot să-i urez lui Mbapp decât tot ce este mai bun, tot ce este mai bun pentru viitor, pentru prezent… Este un jucător foarte bun, dar cu atât mai mult o persoană bună și îi doresc doar tot ce este mai bun.

Luis Enrique, antrenor PSG

Pot să-i urez lui Mbapp doar tot ce este mai bun, tot ce este mai bun pentru viitor, pentru prezent… Este un jucător foarte bun, dar cu atât mai mult o persoană bună și îi doresc doar tot ce este mai bun din bine”, a spus el în 'Prime video' antrenorul spaniol după o altă ciocnire în care Kylian a avut minute limitate.

Furia lui Luis Enrique care s-a încheiat cu un pumn în iPad

De la victoria (1-2) asupra Strasbourgului din 2 februarie, Kylian nu a mai jucat 90 de minute pentru PSG într-un meci de Ligă. Nici nu s-a îmbrăcat împotriva Lillei, a jucat 28 de minute cu Nantes și s-a bucurat de 65 de minute cu Rennes, 45 cu Monaco și 17 în ultimul meci cu Reims. "Este 100% o decizie a antrenorului. Nu este nicio problemă cu Mbapp, este pur și simplu gestionarea unei situații în modul în care cred că este cel mai bine, nimic mai mult", a spus Luis Enrique după ce l-a schimbat la pauză la Monaco .

Luis Enrique, despre minutele lui Mbapp: „Depinde de cum răsare soarele…” STATISTICA PERFORMĂ

Spaniolul repetă mereu același mesaj: " Mai devreme sau mai târziu va trebui să ne obișnuim să jucăm fără Kylian. Încerc să găsesc cea mai bună variantă pentru echipă. Poate greșesc… sau nu. Filosofia mea este să gândesc despre ce este mai bine pentru echipă. Nu vreau să mă cert, este decizia mea", a subliniat Luis Enrique .

Ei aruncă mingi afară

Ambele au exclus orice conflict. " Relația mea cu Luis Enrique este foarte bună. Nu este nicio problemă cu el, deși oamenii ar putea crede că există. Am multe probleme, dar antrenorul nu este unul dintre ele", a spus Mbapp . "Nu am nicio problemă cu niciun jucător. Ceea ce se vinde este să dai rahat și să faci probleme", a spus antrenorul.

Luis Enrique despre schimbarea Mbapp: „O să o repet până la nebunie, nu o voi mai repeta

Cu toate acestea, împotriva lui Reims, Mbapp a fost din nou înlocuitor la cinci zile după ce a plecat la PSG în Liga Campionilor cu o dublă la Anoeta care i-a pus pe parizieni în sferturile Ligii Campionilor.