Manchester United domnește în nebunia din Old Trafford și îl elimină pe Liverpool din FA Cup

Spectatorul neutru a fost clar că va vedea un meci grozav. Și Manchester United – Liverpool nu a dezamăgit. S-a mers mai departe, chiar. Un meci de sferturi de finală FA Cup care va intra în istoria fotbalului pentru ceea ce era de așteptat… și ceea ce era imprevizibil. O întâlnire plină de nebunie și momente iconice. Manchester United s-a impus cu 4-3 în fața lui Liverpool după o prelungire agonizantă care s-a decis în minutul 120 grație golului lui Amad Diallo Traor.

Manchester United a început mai bine și a lovit primul. Toate, după mai multe mâini decisive de la Kelleher și un avertisment de la Salah. Dar primul care a marcat a fost McTominay. Sau „McTominaldo”. Mema a devenit reală. Scoțianul are darul ocaziei și a marcat al nouălea gol al sezonului, profitând de o șansă generată de Garnacho și de o revenire a lui Kelleher. Era 1-0.

Old Trafford ridica privirea. Aș putea s-o fac. Ei au învins și au fost superiori unui Liverpool care luptă pentru Premier și Europa League în ultimul an al lui Klopp. Dar roșii și-au dorit și FA Cup. „Trebletul” lor. Și au fost o furtună care a reacționat la timp în vecinul Manchester.

În primul rând, un avertisment: gol interzis lui Endo. Apoi, două lovituri. Mac Allister primul, cu un șut sec la stâlpul scurt; Salah, mai târziu. Egipteanul a finalizat revenirea „roșu” în doar trei minute. Standurile erau resemnate și Ten Hag oftă. Golul lui McTominay sau flash-urile lui Mainoo nu fuseseră de prea mare folos.

Repriza a doua a fost o demonstrație de control a lui Liverpool. Echipa lui Klopp i-a lipsit, poate, mai multă foame de a înscrie al treilea și de a termina… dar United nu a rezistat prea mult. Domeniul era vizitatorul și tribunele au devenit disperate. De asemenea, Garnacho, care a făcut gesturi cu ambele brațe.

Cu excepția mai multor atacuri izolate, puțin în atacul celor de la Old Trafford. Mainoo, tânăra perlă a United, a fost singura care a scos publicul din locurile lor. Acolo este un fotbalist serios. Și dacă prima parte a fost de Kelleher, cea care a jucat în a doua a fost Onana. Șansele care au existat au fost pentru echipa Anfield.

Renașterea lui Antony… și United

Și totuși, când jocul era în faza finală… când egalitatea părea imposibilă. A sosit O piesă „pură United”. Contraatac rapid, de calitate individuală. O tranziție ofensivă care s-a încheiat cu mingea la picioarele defenestratului Antony. Iar brazilianul, cu o întorsătură grozavă, a făcut 2-2.

Golul lui Antony a permis jocului o doză în plus de nebunie. Doar câteva minute mai târziu, Elliott a lovit mingea în stâlp în zona opusă. O lovitură de centru care se otrăvește. Dar United reînviase. „Diavolii roșii” l-au blocat pe Liverpool și au oferit câteva minute finale de agonie pură. Atac după atac, îndepărtare după autorizare. Tăcerea a fost de moarte când, în ultima piesă, Rashford a ratat o ocazie neobișnuită într-un unu-la-unu împotriva lui Kelleher. Era ore suplimentare.

Un rezultat dramatic

Iar cele 30 de minute de prelungiri au mers mult. United a iertat… iar Liverpool s-a ridicat de la pământ. Elliott, cu obișnuită încredere în sine, și-a încercat norocul din afara zonei și a găsit norocul. Lovitura lui l-a atins pe Eriksen și a derutat-o pe Onana. Era 2-3.

Partidul, însă, a vrut mai mult. Amad Diallo Traor a fost invitatul neașteptat care i-a implicat pe localnici în meci. Iar Rashford, care părea că se luptă cu golul, a marcat în cele din urmă. A făcut 3-3 împotriva lui Kelleher. Întâlnirea a fost o nebunie.

Și când fotbaliștii au cerut o butelie de oxigen în plus, a existat un ultim episod de suprarealism la Old Trafford. Nu aveau să fie penalități. Garnacho, protagonistul unui joc uriaș, a condus o încărcare în minutul 120 pentru a-l ajuta pe Amad Diallo. Marc și a izbucnit în plâns. Și-a scos tricoul și i-au dat un al doilea galben. Nimic nu are sens în „Teatrul Viselor”. Dar tribunele au sărbătorit și Liverpool a căzut. 4-3. Manchester United, în semifinalele FA Cup.