Liverpool și Arsenal remiz în EPL la Anfield

Liverpool a fost ținut de Arsenal , pe primul loc, cu scorul de 1-1 la Anfield în Premier League engleză sâmbătă.

Arsenal a condus prin lovitura de cap a lui Gabriel în minutul patru, dar Mohamed Salah a egalat scorul în minutul 29. Cel de-al 151-lea gol al lui Salah în Premier League l-a mutat pe locul 10 în lista tuturor timpurilor. Liverpool a apăsat cel mai tare în repriza secundă și a lovit lemnul de două ori.

Echipa lui Mikel Arteta va intra de Crăciun în fruntea clasamentului, cu Liverpool la un punct în spate pe locul doi.

Campionul în curs , Manchester City, este probabil cel mai mulțumit de rezultat, după ce a văzut doi dintre rivalii săi la titlu pierzând puncte.

City, care a căzut pe locul cinci în timp ce câștiga în deplasare Cupa Mondială a Cluburilor din Arabia Saudită săptămâna aceasta, este la șase puncte în spatele lui Arsenal cu un meci în mână.

Un alt concurent la titlu, Aston Villa , a scăzut de asemenea puncte cu un egal surpriză 1-1 împotriva lui Sheffield United vineri.

Liverpool a egalat meciuri consecutive în ligă împotriva lui Manchester United și Arsenal .

Echipa lui Jurgen Klopp a avut șanse mai mari să câștige sâmbătă. Trent Alexander-Arnold a lovit bara în a doua repriză, doar portarul Arsenal , David Raya, de învins. Înlocuitorul Harvey Elliott a lovit și el stâlpul cu un șut deviat din afara careului.