Liverpool își menține liderul în Premier League cu o victorie convingătoare în fața lui Chelsea

Nu a existat nicio îndoială cu privire la echipa dominantă la Anfield miercuri seară, în timp ce Liverpool a avut o victorie de 4-1 asupra lui Chelsea .

Rezultatul îi vede pe roșii să-și mențină avantajul de cinci puncte în fruntea tabelului din Premier League și trimite un mesaj clar lui Manchester City, care l-a învins pe Burnley mai devreme seara, despre acreditările lor la titlu.

Liverpool a fost remarcabil pentru o mare parte a concursului și a fost oarecum flatat de avantajul lor de 2-0 la pauză. Deși singurul gol al lui Chelsea a făcut 3-1 după ce Dominik Szoboszlai a marcat al treilea pentru Liverpool, Luis Diaz a zdrobit speranțele unei potențiale reveniri, inscriind al patrulea, cu puțin mai puțin de 10 minute rămase.

Liverpool s-a dezlănțuit în prima repriză

Prima schimbare, dintre ceea ce s-a dovedit a fi multe, a mers pe calea lui Liverpool. Darwin Nunez a tras o lovitură de la distanță lungă care părea destinată golului, dar echipa lui Djordje Petrovic a reușit să îndrepte mingea peste bară, colțul rezultat fiind nerezolvat.

Petrovic l-a respins din nou pe Nunez cu o salvare strălucitoare a mâinii stângi la scurt timp după ce roșii au continuat să domine procedurile și nu a trecut mult până când au deschis scorul.

Diogo Jota a găsit puțin spațiu între doi fundași ai lui Chelsea și, după o saritură oarecum fortuită, a ajuns acasă spre deliciul suporterilor gazde.

Liverpool și-a continuat asediul asupra poartei Chelsea, Petrovic împiedicând șutul lui Curtis Jones să intre în colțul de jos, în timp ce Nunez a trimis un alt efort pe lângă poartă. Portarul sârb nu a putut face nimic pentru a-l nega pe Conor Bradley, care a scăpat de Raheem Sterling înainte de a trage în colțul de jos pentru primul său gol, Liverpool .

Ar fi trebuit să fie 3-0 înainte de finalul primei reprize când Benoit Badiashile a stat pe piciorul lui Diogo Jota în careu. Inițial se părea că Alexis Mac Allister va executa penalty-ul, iar roșii probabil și-ar dori să o facă, deoarece Nunez a trimis lovitura din bară.

Chelsea nu a putut redeschide procedurile

Mauricio Pochettino a făcut un trio de înlocuiri la pauză, introducându-i pe Nkunku, Mudryk și Gusto pentru Gallagher, Chilwell și Madueke, în speranța de a injecta puțină viață echipei sale plate Chelsea.

A funcționat oarecum, deoarece Mudryk s-a trezit nemarcat în careu, dar a tras la mare poartă în cea mai bună șansă a lui Chelsea până în acel moment.

Cu toate acestea, s-a dovedit a fi o zi falsă, când Liverpool a preluat din nou controlul meciului. De fapt, aproape că au renunțat în minutul 65, când Szoboszlai a trimis cu capul centrarea lui Bradley.

Chelsea a lăsat ușa deschisă pentru o posibilă revenire când Nkunku a învins doi fundași ai lui Liverpool și a marcat acasă în minutul 71.

Cu toate acestea, speranțele lor subțiri au rămas că, după un al doilea strigăt de pedeapsă, de data aceasta pentru Van Dijk tăiat Nkunku, a rămas fără răspuns, în timp ce Nunez a găsit timp să lovească lemnul pentru a patra oară, trimițându-și lovitura de cap de la bară din apropiere.

De altfel, L iverpool a reușit să înscrie chiar și un al patrulea, centrarea lui Nunez găsindu-l pe Luis Diaz care a alunecat mingea de la o distanță scurtă.