Liverpool a demontat Sparta Praga și a pus ochii în sferturile de finală Europa League

Căutarea lui Jurgen Klopp pentru un sfârșit de poveste ca antrenor al lui Liverpool a continuat joi seară, în timp ce echipa sa a câștigat cu 5-1 în fața Sparta Praga în prima manșă a optimilor din Europa League .

Forma în Premier League și cupa națională a fost impresionantă de când Klopp și -a anunțat decizia de a părăsi clubul la sfârșitul campaniei, dar Liverpool a adăugat strălucirea continentală la asta.

Alexis Mac Allister a deschis scorul din penalty după doar șase minute de joc, cu Asger Sorensen faultând.

Argentinianul l-a trimis pe portar pe direcția greșită cu o lovitură în colțul din stânga jos al fileului.

Lukas Haraslin a avut șansa de a egala pentru gazde doar 10 minute mai târziu, adunând o pasă bună în interiorul suprafeței de pedeapsă Liverpool , dar lovitura sa puternică a fost oprită de Caoimhin Kelleher.

Sparta Praga a continuat să rateze ocazii

Prima repriză va fi una de regret pentru ca Sparta Praga să avanseze. În minutul 20, Angelo Preciado a găsit spațiu în interiorul suprafeței de pedeapsă, forțând un șut spre poartă, însă un fundaș al lui Liverpool a blocat bine.

Au fost pedepsiți aproape imediat, când clubul din Merseyside și-a dublat avantajul. Darwin Nunez a fost jucat în interiorul suprafeței de pedeapsă, iar fostul atacant al Benfica a luat o atingere puternică, dându-i spațiu de șut și a transformat cu putere șansa în plafonul fileului.

A fost o finalizare emfatică a unui atacant care se luptă pentru consistență, dar el arată abilitățile pe care Liverpool a văzut-o înainte de a-l semna.

MARTIN DIVISEK EFE

Veljko Birmancevic a fost următorul jucător al Sparta Praga care a ratat o șansă. Sutul său a fost direcționat greșit pe lângă poartă, Kelleher reușind să privească confortabil pe lângă poartă.

În timpul prejudiciului din prima repriză , Nunez a reușit să înscrie al doilea din noapte. Alexis Mac Allister a făcut o pasă către uruguayan, care a marcat dintr-un unghi strâns pentru a face 3-0.

Sezonul excelent de debut al lui Conor Bradley cu Liverpool continuă, deși a avut un moment pe care și-ar dori să-l uite imediat după pauză.

O centrare de sondare peste suprafața de pedeapsă l-a văzut pe Bradley transformând mingea pe lângă Kelleher și în propria sa plasă.

Luis Diaz a făcut 4-1 după 53 de minute cu asistența oferită de Harvey Elliott, deși șutul columbianului a intrat în plasă doar printr-o deviere.

Liverpool a crezut că are un al cincilea gol când Dominik Szoboszlai a ajutat la o pasă pentru Mohamed Salah , care a alunecat balonul calm în colțul de jos. Cu toate acestea, VAR a stabilit că a existat un ofsaid.

Sparta Praga , totuși, a dat un al cincilea gol în timpul prelungirii, cu o greșeală defensivă înmânând posesia lui Szoboszlai lângă poartă și acesta a strecurat șutul în plasă, asigurând o victorie cu 5-1 și o poziție dominantă în egalitate.