Harry Kane conduce Bayern în sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu 2 goluri în victoria cu 3-0 împotriva Lazio

A făcut-o din nou. Harry Kane a marcat de două ori pentru a conduce Bayern Munchen în sferturile de finală ale Ligii Campionilor , cu o victorie cu 3-0 în fața Lazio , marți.

Al 32-lea și al 33-lea gol al lui Kane în cel de-al 32-lea joc cu Bayern i-au asigurat că puterea bavareză și-a revenit după ce a pierdut prima manșă din optimile de finală, cu 1-0, la Roma , pentru a câștiga cu 3-1 la total, în două etape.

Bayern, care se află la 10 puncte în spatele lui Bayer Leverkusen în Bundesliga , se confrunta cu perspectiva de a ieși doar în 12 apariții în această etapă a competiției.

Dar Kane a spart în cele din urmă impas în minutul 38, după ce Ciro Immobile s-a apropiat de Lazio la celălalt capăt.

Thomas Mller a îndreptat cu capul centrarea lui Aleksandar Pavlovi pentru Raphal Guerreiro pentru a-l greși, iar Kane s-a aruncat în minge pentru a trece cu capul pe lângă Ivan Provedel în poarta Lazio.

Mai era timp înainte de pauză pentru ca Mller să înscrie în repriza primei reprize cu o lovitură de cap la șutul lui Matthijs de Ligt după un corner.

Kane a sigilat rezultatul în 66, trăgând în retragere, după ce Leroy San a atras o salvare de la Provedel. A fost al șaselea gol al căpitanului Angliei în Liga Campionilor în acest sezon.

San și-a revenit suficient pentru a începe după ce o problemă la genunchi l-a împiedicat să joace la egalul 2-2 cu Freiburg în weekend.

Grupul de fani nr. 12 al clubului Bayern a organizat o coregrafie impresionantă înainte de meci pentru a arăta figura heraldică a lui München deasupra unui banner pe care scria „În numele orașului”.

Un susținător italian dintre cei aproximativ 100 de fani ai Lazio care au cântat cântece fasciste în berăria unde Adolf Hitler a fondat partidul nazist a fost arestat pentru că a salutat Hitler cu o seară înainte.