Eșecul in extremis al lui Riquelme care a provocat căderea virală a lui Simeone: „A avut mingii să bată pedeapsa”

În minutul 92 al meciului, cu mai puțin de 30 de secunde rămase până la expirarea timpului regulamentar, Rodrigo Riquelme a ratat o ocazie clară de gol care ar fi certificat victoria lui Atlético de Madrid împotriva Inter Milan în meciul din manșa secundă din optimile de finală. Liga Campionilor.

Scorul a fost 2-1 pentru alb-roșii și golul lui 'Roro' ar fi împiedicat meciul să meargă în prelungiri și să se decidă, în favoarea lui Atlético, la loviturile de departajare .

"Am suficient nivel pentru a marca acel gol, azi nu a intrat, dar data viitoare sunt sigur că va fi", a recunoscut formația de tineret de 23 de ani, după meci, în cuvinte către Onda Cero .

I-am mulțumit lui Oblak, mi-a salvat fundul

Rodrigo Riquelme

„Cred că nu pot rata ocazii ca ultima, sunt foarte clare”, a explicat COPE .

Reacția lui Simeone prin aruncarea la pământ după hotărârea lui Riquelme a devenit virală pe rețelele de socializare.

Rodrigo Riquelme, în ciuda lipsei de succes în jocul final al timpului regulamentar, a avut dreptate cu penalty-ul la loviturile de departajare: „De îndată ce m-am văzut pe lista de penalty-uri, știam deja ce vreau să fac”.

Riquelme a eșuat și a avut mingile pentru a lovi penalty-ul

Simeone

"Riquelme a eșuat și a avut mingile pentru a lovi penalty-ul, Memphis a ieșit și a marcat, ceea ce avem nevoie de la el, toată lumea a lucrat ca niciodată", a declarat Simeone după meci .

Referitor la îmbrățișarea pe care Simeone și Riquelme și-au dat-o unul altuia, fotbalistul madrilen a împărtășit că „A fost foarte pozitiv și foarte reconfortant să primesc cuvintele antrenorului meu, care mi-a oferit întotdeauna încredere deplină. Conversația rămâne între mine și mine.. Am avut „Bineînțeles că am vrut să fac un penalty”.