Dubla Phil Foden inspiră revenirea lui Manchester City, în timp ce Guardiola ia derby-ul lui Manchester

Phil Foden și-a canalizat spiritul interior de la Stockport pentru a inspira Manchester City la o victorie în revenire în derby-ul local, după ce campionii au învins duminică cu 3-1 pe Manchester United .

Marcus Rashford le-a spus fanilor de la United să-l „susțină” după ce a primit critici la mijlocul săptămânii, iar el a oferit răspunsul perfect cu o lovitură uluitoare de 25 de metri pentru a uimi Etihad Stadium în tăcere și a deschide scorul.

Primind mingea de la Bruno Fernandes , Rashford a folosit toată puterea din piciorul drept pentru a lovi mingea spre colțul de sus și a căzut de sub bară, cu o aruncătură a lui Ederson , din păcate, în zadar pentru brazilian. A fost o lovitură minunată și una care va intra în cărțile de istorie ale acestui eveniment istoric pentru anii următori.

Phil Foden, dreapta, controlează mingea când Marcus Rashford de la Manchester United, stânga, și Victor Lindelof provoacă.

Phil Foden, dreapta, controlează mingea când Marcus Rashford de la Manchester United, stânga, și Victor Lindelof îl provoacă pe Dave Thompson AP

Dar, pe măsură ce United s-a instalat într-un bloc adânc, jos, barajul lui City a început când i-au pirat golul lui Andre Onana . Cu toate acestea, cameruneanul a fost într-o formă inspirată pentru a-l ține departe pe Phil Foden când internaționalul Angliei a fost pus la poartă.

Cu fluierul de la pauză apropiindu-se cu pași repezi, De Bruyne a tras o minge minunată la stâlpul îndepărtat și lovitura de cap a lui Foden a pus mingea în platou pentru Haaland . Pentru un jucător care a marcat de cinci ori la mijlocul săptămânii împotriva lui Luton, ar putea înscrie cu ochii închiși.

Dar, în mod inexplicabil, norvegianul și-a ridicat cumva voleul peste bară de la trei metri, iar reacția neîncrezătoare a lui Rodri a rezumat cât de proastă a fost ratarea, deoarece City a intrat în pauză în spate, în ciuda faptului că avea 18 șuturi la cele trei ale lui United.

Se naște un erou local

După cum mulți s-ar aștepta, a fost trafic cu sens unic după pauză, cu cuvintele lui Guardiola răsunând în urechi . Și cu 56 de minute de cronometru, Foden și -a arătat clasa cu un efort minunat, îndoind un efort dulce de 25 de metri în colț pe lângă Onana.

Jucătorii și suporterii lui Manchester City sărbătoresc după golul lui Phil Foden, Dave Thompson AP

Erik ten Hag a aruncat o sticlă pe banda, plângându-se celui de-al patrulea arbitru de un fault asupra lui Rashford , dar lateralul a trebuit să se descurce mai bine sub presiune.

Guardiola l-a trimis pe Julian Alvarez pentru Jeremy Doku, în timp ce Ten Hag l-a schimbat pe Antony cu Rashford, iar City a continuat să preseze pentru un câștigător.

Și cu doar 10 minute de la final, momentul a sosit în sfârșit. De Bruyne a alunecat în Alvarez , care a tăiat-o inteligent pentru Foden și dintr-un unghi strâns, efortul său scăzut l-a învins pe Onana pentru a face două pentru el și două pentru City în derby.

Cu opt minute de pauză adăugate, au mai fost timp mai multe goluri, deoarece Sofyan Amrabat a fost furat de mingea de către Rodri , care a alunecat în Haaland pentru a-și duce numărul la 18 pentru sezonul din Premier League și a confirma o altă înfrângere la derby pentru United. .