Cristiano Ronaldo este lider în timp ce Portugalia trece de Bosnia și Herțegovina

Dacă Portugalia sub Fernando Santos a fost plictisitoare de urmărit, atunci viitorul arată deosebit de diferit pentru naționala portugheză, acum că Roberto Martinez este antrenor.

După ce a fost numit în locul lui Santos, care a câștigat Euro 2016 cu această țară, spaniolul a supravegheat o victorie dominantă cu 5-0 în fața Bosnia și Herțegovina luni seară.

A fost o demonstrație de fotbal de atac vibrant al portughezului, inspirat de Cristiano Ronaldo , care a marcat un dot în primele 20 de minute de joc.

Primul său gol a venit din penalty după ce Leon Barisic a comis o minge de mână în interiorul suprafeței de pedeapsă.

Ulterior, Ronaldo l-a trimis pe portar pe direcția greșită și și-a introdus penalty-ul în mijlocul fileului, punând roțile în mișcare pentru o seară ușoară.

Jocul de atac al Portugaliei a fost impresionant

Ceea ce a devenit evident pe măsură ce prima repriză a progresat a fost cât de fluidă a fost Portugalia în atac. Fiecare mișcare a lor a inclus mișcări fine în afara mingii și pase inteligente.

Desigur, acești jucători sunt obișnuiți să joace împreună, dar era o urgență în privința ei în posesie, care nu a fost văzută sub Santos.

Ronaldo a trebuit să aștepte pentru a afla dacă al doilea gol al său va fi valabil, după ce inițial a fost exclus pentru ofsaid. Cu toate acestea, VAR a confirmat că a fost un gol legal după ce Joao Felix l-a găsit pe veteranul atacant în interiorul suprafeței de pedeapsă, iar acesta a cioplit drăguț mingea în plasă.

Bruno Fernandes a făcut scorul de 3-0 doar cinci minute mai târziu, biciuind un șut aprig cu piciorul drept în acoperișul fileului din afara suprafeței de pedeapsă, punându-și frustrările lui Manchester United în fundul minții.

Fernandes a devenit furnizor după 32 de minute, oferind șansa lui Joao Cancelo de a face 4-0 în fața Portugaliei.

Mijlocașul lui Manchester United a jucat o pasă de la marginea careului către fundașul lateral, care a trântit mingea în colțul de sus, așa cum făcuse coechipierul său cu aproximativ opt minute mai devreme.

Joao Felix adaugă un al cincilea

Portugalia a așteptat din nou să afle dacă al cincilea gol al lor a fost să rămână în picioare, după ce propria lovitură a lui Joao Felix a fost exclusă pentru ofsaid.

VAR a intervenit apoi din nou și golul a fost dat cu acesta determinând că Felix nu era în ofsaid în pregătire.

Iranul l-ar putea condamna pe Cristiano Ronaldo la 99 de bici… pentru adulter

Atacantul Barcelonei a găsit spațiu în interiorul suprafeței de pedeapsă și a greșit portarul pentru a plasa mingea în colțul de jos al fileului.

A fost o repriză a doua fără goluri, Portugalia a căutat să-și ușureze eforturile, iar victoria face ca echipa să continue să se situeze în fruntea grupei J de calificare la Euro 2024, cu opt puncte mai departe de Slovacia, pe locul doi.

Roberto Martinez poate începe acum să planifice turneul de vară din Germania și, din dovezi de luni seara, Portugalia va fi o mână reală pentru oricine.