Ce nu s-a mai văzut: Mbappé este înlocuit la pauză… și ajunge să se uite la meci cu mama lui în tribune!

Dezbaterea continuă în jurul situației lui Kylian Mbapp la Paris. Căpitanul a fost înlocuit la pauza meciului pe care Monaco și Paris Saint-Germain l-au egalat (0-0). Pentru al doilea joc consecutiv, francezul a fost retrogradat devreme pe bancă. Contra Rennes , cu scorul 0-1, Luis Enrique a decis să-l înlocuiască cu jumătate de oră rămasă într-un duel pe care parizienii au ajuns să-l egaleze (1-1).

"Când consider că este potrivit să joc și când nu, nu, așa cum fac toți antrenorii. Mai devreme sau mai târziu, asta se va întâmpla, la un moment dat va trebui să învățăm să jucăm fără Kylian ", a spus 'Lucho' despre schimbarea sa . În Monaco, istoria s-a repetat.

Mbapp

Mbapp îl doare în timpul Mnaco-PSG.

La Louis II, Mbapp a fost înlocuit după 45 de minute pe verde și cu 0-0 pe tabela de marcaj, Kolo Muani intrând în locul lui. Mai mult, la jumătatea primei reprize, într-un șut care a trecut pe lângă bară, Kylian a luat o lovitură de la Maripn. Cu toate acestea, nu pare să aibă accidentări în funcție de cum a arătat după pauză.

Mbapp a fost surprins de camera zâmbind și vorbind la telefonul mobil în tunelul vestiarului. Ulterior, a traversat stadionul salutând fanii și semnând autografe înainte de a sta în tribune cu mama și agentul său, Fayza Lamari, pentru a urmări finalul meciului. Tot pe stadionul pe care a debutat ca profesionist, a explodat ca vedetă și a jucat două sezoane (2015-17) cu prima echipă după ce a părăsit cariera clubului Principatului.

După meci, a coborât pe iarbă și după ce a discutat cu coechipierii și rivalii, a alergat la tribune să-și ia rămas bun de la suporteri. Apoi, s-a retras în vestiar. Cu patru zile înainte de a se confrunta cu Real Sociedad la San Sebastin în manșa secundă a optimilor de finală a Ligii Campionilor (victorie (2-0) în prima manșă pe Parque de los Prncipes), Luis Enrique a decis să-l înlocuiască la pauză.

Spaniolul a fost întrebat despre asta după meci și a reiterat mesajul pe care l-a transmis împotriva lui Rennes. "Mai devreme sau mai târziu va trebui să ne obișnuim să jucăm fără Kylian. Încerc să găsesc cea mai bună opțiune pentru echipă. Poate că greșesc… sau nu. Filosofia mea este să mă gândesc la ce este mai bine pentru echipă. Nu vreau să argumentez: „Este decizia mea”, a spus Luis Enrique în „Prime Video”. "Este o decizie 100% a antrenorului. Nu este nicio problemă cu Mbapp, este pur și simplu gestionarea unei situații în modul în care cred că este cel mai bine, nimic mai mult", a spus el mai târziu, la o conferință de presă.

Este o decizie 100% a antrenorului. Nu este nicio problemă cu Mbapp, este pur și simplu gestionarea unei situații așa cum cred eu că este cel mai bine, nimic mai mult

Luis Enrique, antrenor PSG

Asensio accidentare

Cel care a plecat accidentat a fost Marco Asensio. Spaniolul a suferit o accidentare musculară și a fost înlocuit în minutul 39, în locul lui intră Barcola. Se pare că nu vor ajunge la duelul cu Real.