Salah marchează de două ori când Liverpool învinge Everton, cu 10 jucători, cu 2-0, în derby-ul Merseyside din Premier League

L iverpool a avut nevoie de două goluri ale lui Mohamed Salah pentru a trece cu 2-0 de Everton, 10 jucători, în Premier League, într-un derby din Merseyside dominat de deciziile arbitrale de sâmbătă.

Ashley Young a primit ceea ce părea a fi un cartonaș galben moale în minutul 18, apoi a fost eliminat în minutul 37 pentru un alt fault asupra lateralului Liverpool Luis Diaz, oferind gazdelor un avantaj numeric la Anfield.

Acesta a fost al 23-lea cartonaș roșu înmânat într-un derby din Merseyside în epoca Premier League – mai mult decât în orice alt meci – și ar fi putut fi cu ușurință 24 când Ibrahima Konate, deja pe galben, a evitat un altul după ce l-a retras pe atacantul Everton, Beto.

Konate a fost imediat înlocuit, antrenorul Everton, Sean Dyche, a făcut furori pe margine și a îndurat mai multă frustrare când centrarea lui Diaz a lovit brațul drept întins al înlocuitorului Michael Keane în zonă.

Salah a trimis penalty-ul în fața lui Kop în minutul 75 pentru al șaselea gol în ligă și a adăugat un altul în urma unui contraatac în al optulea minute de oprire, Liverpool a câștigat a șasea victorie în nouă meciuri din această campanie.