Manchester City și Tottenham împart prada într-un thriller cu șase goluri

Pep Guardiola se va întreba ce ar fi putut fi după ce echipa sa din Manchester City a aruncat conducerea de două ori, duminică seara, remiza 3-3 cu Tottenham .

Punctul a fost al treilea egal consecutiv al lui City în Premier League, dar a venit pentru că erau la doar câteva minute distanță de a câștiga victoria.

Kim Kardashian dezvăluie singura vedetă de fotbal pe care a făcut-o fan pentru Parker Johnson

Etapele inițiale deja lăsau de înțeles ce urma să urmeze, Heung-Min Son a marcat la ambele capete în trei minute.

În primul rând, Spurs a contracarat rapid, coreeanul aplicând un final puternic pe lângă Ederson la șase minute.

Câteva momente mai târziu, haosul în careu dintr-o lovitură liberă a văzut mingea lovind coapsa lui Son și a revenit în spatele propriei file.

Dominația orașului

După egalare, City și-a recăpătat controlul și avea să preia conducerea la jumătatea de oră, când Phil Foden a finalizat o mutare de echipă care curge liber pentru a face 2-1.

Erling Haaland a avut apoi două ocazii grozave de a prelungi avantajul, dar norvegianul nu a fost la cel mai bun moment și și-a lăsat clar ghetele de șut acasă, spre uşurarea lui Guglielmo Vicario.

Spurs a făcut echipa gazdă să plătească pentru acele ocazii ratate, Giovani Lo Celso a tras în minutul 69 de la marginea careului.

Dramă târzie

Jack Grealish a dat înapoi pentru gazde 12 minute mai târziu, când Rodri a câștigat mingea la mijlocul terenului și i-a dat-o lui Haaland, care a redus internaționalul Angliei într-o poziție centrală.

Golul decisiv a venit în minutul 90, când Kyle Walker ia permis lui Brennan Johnson spațiu pentru a trimite o centrare precisă lui Dejan Kulusevski, care a egalat.

Scorul de 3-3 înseamnă că City rămâne pe locul trei, iar Tottenham urcă peste Newcastle pe locul cinci, cu Aston Villa pe locul patru.